Sports Report



2017-182016-172015-162014-152012-13
Sports Report 2017-18

Master Venkatesh Raja: Std. IXth student of HOCL School won Silver Medal at Sub Junior National Boxing Championship held at Bhiwani (Haryana).

Master Venkatesh Raja is receiving the best achievers award from Legend Mr. Dhanraj Pillay

State School Wt. Lifting Championship 2017-18
Vaishnavi Pawar won Silver Medal for HOCL School

The power lifting champion of HOCL School (CBSE) Ms. Vaishnavi Pawar (Std. XII) made her maiden entry in to the State School Wt. Lifting championship and won Silver medal. The First timer Vaishnavi equalised the weight (80 Kg) lifted by her opponent from Amravati division and the decision for the first and second position took by weigh of body weight among tied competitors. Ms. Vaishnavi was 200 gm more than her opponent settled with Silver medal.

State Gold medal winning Wt. Lifters with Dy. CEO Dr. Lata Menon

HOCL (CBSE) Boys (U-19 yrs) Team won Gold at Mumbai Div. Volleyball Championship

Pillai HOCL (CBSE) School under 19 yrs boys Volleyball team won Gold Medal at Mumbai Divisional Volleyball Championship at Shahad on 7th – 8th October, 2017. All the fourteen Educational districts of Mumbai zone participated in the tournament on their way to the title HOCL (CBSE) beat Mumbai (25-17, 25-22) and in the finals HOCL (CBSE) beat Mumbai suburb (25-12, 25-10). The team won the district title while representing Khalapur Taluka never lost any sets to any team throughout the tourney. Sachin Tripati, Ashutosh Sinha, Furkhan Jalil and setter Rwitik played excellently well for the team.

HOCL (CBSE) Under 19 years Volleyball boys Mumbai Division winning team

HOCL (CBSE) School won the Taekwondo District Title

Pillai HOCL School won the Raigad District School Taekwondo title by winning 26 Gold medals, 12 Silver medals and 6 Bronze in Under 14, 17 & 19 boys and girls categories. The tournament held at New Horizon Public School, Panvel. The winners represented the district in the Mumbai zone and won medals at divisional championship.

The Raigad district title winning Fighters (Taekwondo) with their coach Sachin Mali

Sports Report 2016-17
Sports Report 2015-16

sportsreport2015-16
sportsreport2015-16-1

Sports Report 2015-16
Sports Report 2014-15
EventTournamentNumber of ParticipantsPosition
VolleyballU-19 D.S.O. District Championship07 BoysWinner
U-19 D.S.O. Division Championship07 BoysRunner-Up
S.G.F.I. National Championship01 BoyParticipation
Sub-Junior State Championship01 BoyParticipation
Senior State Championship01 BoyParticipation
TaekwondoU-12 Distric Association Championship05 Girls / 06 BoysGold-01, Silver-03, Bronze-02
U-15 Distric Association Championship01 Girls / 06 BoysGold-05, Silver-02, Bronze-00
D.S.O. District U-14 Championship15 Girls / 20 BoysGold-04, Silver-02, Bronze-06
D.S.O. District U-17 Championship02 Girls / 15 BoysGold-05, Silver-01, Bronze-02
D.S.O. District U-16 (Rgkka) Championship00 Girls / 04 BoysGold-03, Silver-01, Bronze-00
D.S.O. Divisional U-16 (Rgkka) Championship00 Girls / 03 BoysGold-03, Silver-00, Bronze-00
D.S.O. Divisional U-17 Championship00 Girls / 05 BoysGold-00, Silver-02, Bronze-02
D.S.O. Divisional U-14 Championship01 Girls / 03 BoysGold-00, Silver-02, Bronze-01
D.S.O. State U-16 (Rgkka) Championship00 Girls / 03 BoysGold-00, Silver-03, Bronze-00
U-12 State Association Championship01 Girls / 00 BoysGold-00, Silver- 00, Bronze- 00
U-15 State Association Championship00 Girls/ 05 BoysGold-00, Silver-02, Bronze- 01
HockeyD.S.O. District U-17 Championship16 Girls/ 16 BoysWinner
D.S.O. District U-19 Championship16 Girls/ 16 BoysWinner
D.S.O. District Nehru Cup U-17 Championship16 BoysWinner
D.S.O. Mahila Championship16 GirlsWinner
D.S.O. Divisional U-17 Championship16 Girls/ 16 BoysBoys- Bronze, Girls -Silver
D.S.O. Divisional U-19 Championship16 Girls/ 16 BoysBoys- Bronze, Girls -Silver
D.S.O. Divisional Nehru Cup U-17 Championship16 BoysBoys- Silver
D.S.O. Mahila Divisional Championship16 GirlsGirls- Silver
ThrowballD.S.O. District U-17 Championship12 GirlsWinner
D.S.O. Divisional U-17 Championship12 GirlsSemi Final
Mes Inter School U-17 Girls10 BoysWinner
BoxingDistrict School Championship20 Boys & Girls7 Gold, 05 Silver, 02 Bronze
Divisional School Championship08 Boys & Girls02 Gold, 04 Silver, 02 Bronze
State School02 Boys01 Bronze
District Jr. and Sub Jr. Championship10 Boys& Girls14 Gold, 01 Silver
State Level Sub Jr. Championship08 Boys01 Gold, 01 Silver and 01 Bronze
Basket BallMes Inter School
U-14 Girls
07 GirlsWinner
Mes Inter School U-14 Boys08 BoysWinner
Mes Inter School
U-19 Girls
08 GirlsWinner
FootballDistrict School Championship U-17 Girls16 GirlsSemi Final
District School U-17 Boys16 BoysSemifinal
District School Championship U-19 Boys16 BoysQuarter Final
District School U-19 Girls16Runners -Up
Mes Inter School U-19 Girls10 GirlsWinner
Mes Inter School Championship U-17 Girls10 GirlsWinner
Mes Inter School Championship U-17 Boys10 BoysRunners-Up
AhleticsMes Inter School Athletics70 Boys & GirlsThird
District School Championship12 Boys & Girls05 Gold, 03 Silver
Divisional School Championship04 Boys03 Gold, 02 Silver
State School Championship03 Boys02 Gold, 02 Silver, 01 Bronze
National School Championship02 BoysParticipation
State School Federation09 Boys05 Gold, 03 Silver
West Zone Athletics05 Boys02 Gold, 02 Silver, 02 Bronze
Jr. National Athletics04 BoysParticipation
Sports Report 2012-13
EventTournamentNo. of ParticipantsPosition
AthleticsDistrict School1112 - Gold
11 - Silver
AthleticsDivision Athletic0605 - Gold
05 - Silver
01 - Bronze
AthleticsState Jr.0603 - Gold
03 - Silver
AthleticsSchool State0402 - Gold
03 - Silve
AthleticsGramin District0404 - Gold
AthleticsGramin Division0403 - Gold
01 - Bronze
AthleticsInter State West Zone0201 - Silver
01 - Bronze
AthleticsJr. National0401 - 6th position
03 - participation
AthleticsSchool National0301 - 5th position, 02 participation
AthleticsGramin State0201 - Silver
01 - Bronze
AthleticsGramin National0201 - Finals
01 - Semifinal
AthleticsSchool District4409 - Gold
13 - Silver
09 - Bronze
FootballSchool Division0901 - Gold
05 - Silver
03 - Bronze
FootballSchool State0101 - Bronze
FootballAssociation Dsitrict2402 - Gold
06 - Silver
04 - Bronze
FootballJr. State0201 - Gold
FootballJr. National01Semifinals
HockeyCBSE National Meet1001 - Bronze
HockeySchool District (U - 17 boys & girls) U - 19 boys)3603 - Team Winners
HockeyGramin District2402 - Team Winners
Table tennisWomen District06Winner
TaekwondoGramin Division1201 - Team Winners, 01 - Runners-up
TaekwondoState Gramin06Participation
TaekwondoNational Gramin02Participation
TaekwondoState School01Participation
TaekwondoNational School01Participation
TaekwondoJr. State04Participation
TaekwondoSr. State07q/f
Throw ballState Chatrapati Cup03Participation
Throw ballSchool District (U - 19 & girls, U -17 boys)2002 - Team Winners
VolleyballSchool Division124th position
VolleyballDistrict School (U - 14, U - 17, U - 19 boys & girls)3602 - Winner
VolleyballNehru Cup Jr. Hockey16Semifinals
VolleyballDivision1601 - runner up
VolleyballDistrict16Participation
VolleyballSubrato Cup District Football16Semifinals
VolleyballDivisional Schools02Semifinals
VolleyballMES Inter School32u - 14 girls - 3rd position, U - 19 girls – runner-up
VolleyballGramin District16Semifinal
VolleyballMES Interschool32U - 14 girls
– runner-up
U - 14 boys – Runner-up
U-19 boys Runners-up
VolleyballMES Interschool03Participation

Comments are closed.